Milí přátelé,
i letos se máte opravdu na co těšit. Během celého dne se dočkáte nejen spousty tanečních i hudebních vystoupení z blízka i z daleka. Připraven je pro vás i bohatý doprovodný program v podobě dobrého jídla a pití, jarmarku nebo zóny pro nejmenší. A na koho se tedy můžete těšit?
Kapela založená v roce 1986 v Ostravě-Vítkovicích se stala jedním z ikonických jmen české hudební scény. Sestava se od založení obměnila, ale stálice jako zakládající členové Radek Pastrňák a Richard Kroczek zůstávají.
BUTY vydala za dobu svého působení 8 studiových alb a získala řadu ocenění, včetně Českého lva za hudbu k filmu Jízda a několikrát cenu Anděl v kategorii nejlepší skupina a album. Jejich skladby zdobí soundtracky k filmům jako Tajnosti a Mamas & Papas.
Kapela, známá svým originálním stylem a hudebními inovacemi, si připsala spolupráce s mnoha talentovanými hudebníky z různých zemí, což dodává jejich hudbě unikátní mezinárodní nádech.
Strakonice, město známé i díky báchorce o dudákovi Švandovi od J. K. Tyla, si dodnes udržuje živou tradici dudácké hudby. Ať už jde o oslavu, svatbu, vernisáž nebo dokonce pohřeb, Dudáci ze Strakonic jsou připraveni přizpůsobit se každé příležitosti.
V době, kdy se svět snaží o kosmopolitní sjednocení, my v Čechách, na Moravě a ve Slezsku stále hrdě držíme při sobě díky společné historii, jazyku a bohatému kulturnímu dědictví našich předků. Udržujeme a objevujeme poklady národní lidové moudrosti a hudebnosti.
P.S. Dudáci hudebně doprovodí i páteční besedu s profesorem Pirkem!
Trio se charakterizuje úslovím „Matky co si sedly a zjistily, že jim to spolu ladí“.
Seznámily se díky dětem. Když si jejich děti hrály, začaly si taky hrát. Nejdřív písničky, co se jim líbí… a pak Veronika vytáhla z šuplíku jednu svoji. Zanedlouho už jich měly deset. Zpívají o tom, co se tak matkám honí v hlavě, v obsazení:
– Veronika Slabová – zpěv, kytara
– Veronika Doudová – zpěv, slap-top cajon, kazoo
– Hanka Matušková – zpěv, kazoo, perkuse
„Jablkoň je setkáním Georga Friedricha Händela s pračlověkem!“ Takto neotřele popsal Jablkoň publicista Jiří Černý. Skupina si svou vlastní cestou vykračuje již více než 30 let. S nezaměnitelným stylem, který se pohybuje na pomezí moderní vážné hudby a popu, je Jablkoň opravdovým unikátem na české hudební scéně.
Skupina Jablkoň má za sebou bohatou historii spolupráce s hudebními ikonami jako jsou houslový virtuos Jaroslav Svěcený a Český symfonický orchestr.
Jablkoň nejen, že koncertuje doma i v zahraničí, ale také skládá hudbu k filmům a divadelním inscenacím.
Zakořeněný v malebném Mělníku, letos oslaví 75. narozeniny. Soubor čerpá inspiraci z bohaté krajiny Polabí a Podřipska, a přináší široký repertoár tanců a písní z celých Čech.
V průběhu let se Jarošovci věnovali nejen tanci a hudbě, ale také péči o lidové kroje, jejich rekonstrukci a prezentaci. Kroje z Mělníka a středních Čech mohli obdivovatelé vidět na akcích v Národopisném muzeu v Praze a na mnoha dalších prestižních akcích.
Soubor také pravidelně přispívá k oživení a udržování tradičních zvyků, jako jsou masopustní obchůzky a vynášení smrti. Mezi tradiční akce patří folklorní festival Mělnický Vrkoč a vánoční koncert s dětským souborem Jarošáček.
Kapela GMH vznikla v květnu 2023. Jejími zakládajícími členy jsou studenti tamějšího gymnázia (odtud GMH) Luděk Maděra ( kytara), Jáchym Řezáč ( zpěv, kytara), Pavel Charvát ( zpěv, akustická kytara), Michal Kňourek (bicí), Petr Hroch ( kytara) a Tonda Přibík (akordeon). Od září 2023 se kapela rozrostla ještě o zpěváka Fandu Masopusta a baskytaristu Mikyho Vávru.
Poprvé kapela vystoupila v červnu 2023 na akademii k sedmdesátému výročí Gymnázia Mnichovo Hradiště a aktivní byla i po této akci. Vystoupila např. na Vánočním jarmarku v MH, na Vánoční show GMH či maturitním plese GMH v Mladé Boleslavi. Nyní vystoupí i na Pojizerském folklórním festivalu, kde odehraje svůj nabitý repertoár. Těšit se můžete na písně folkové až hard rockové, a také na nové tváře našich zpěváků Pavla Hejna a Ondry Nikodema, kteří si s kapelou zazpívají poprvé.
Soubor založený v září 1994 v Praze se pyšní širokým repertoárem hudby, písní a tanců ze středních, jižních a jihozápadních Čech.
Naši mladí umělci, ve věku 6 až 16 let, každý rok vystoupí na více než 20 festivalech a přehlídkách po celé České republice a dokonce i v zahraničí.
Soubor se snaží děti seznámit s krásou a poetikou lidového projevu, aby si toto období života vzpomínali s radostí.
Folklorní soubor Nisanka letos slaví šest dekád plných tance a hudby. Od roku 1981 pod uměleckým vedením Jany Hanajové soubor předvádí bohatý repertoár tanců z Podještědí, Pojizeří a okolí.
Nisanka se na festivalu představí pásmem Skláři, které odkazuje na tradiční sklářskou a bižuterní výrobu v Jizerských horách, zároveň typickými mateníky a rázovitými tanci, jako jsou Mazur či Točená, nebude chybět ani vzájemné štengrování mezi sedláky či láska a špásování.
Cílem spolku je péče o uchování a rozvoj lidového umění Těšínského Slezska, zejména Orlovska. Ve svých vystoupeních tanečníci a muzikanti představují bohatý repertoár řemeslnických, milostných i havířských tanců, které doplňují svatební zvyky, vojenské písně a staré slezské vánoční koledy.
Zapsaný spolek Olšina prezentuje taneční a hudební umění nejen na českých festivalech v Klatovech, Dolní Lomné, Strážnici, Rožnově pod Radhoštěm, ale i na mezinárodní scéně – od Rumunska po Maďarsko.
Významné projekty zahrnují spolupráci s Ministerstvem kultury a Českou televizí na rekonstrukci starých tanců z Orlové, účast na Všesokolském sletu v Praze a realizaci mikroprojektu s tradicemi Kysúc a Slezska.
Pěvecké duo Bratrů Hradeckých je již dlouholetým účastníkem Pojizerského folklorního festivalu kde si troufáme říci, že jsme je viděli vyrůstat před očima.
Patrik:
Od útlého věku v Domažlicích až po studium na HAMU v Praze, Patrik prošel cestu plnou hudebních úspěchů. Od flétny a klarinetu, přes sólový zpěv, až po operu, jeho talent mu otevřel dveře k prestižním vystoupením a oceněním.
Nyní, ve svých 23 letech, je Patrik nejmladším zpěvákem, který ztvárnil roli Figara ve slavné Mozartově opeře Figarova svatba. Jeho výjimečné schopnosti byly oceněny cenou Beno Blachuta a dalšími prestižními oceněními.
Kromě operní kariéry, Patrik tvoří hudební duo se svým bratrem a natáčí swingové CD.
Hynek:
Od mala v Domažlicích přes rozmanité hudební začátky až po studia na HAMU v Praze, Hynek svou vášeň pro hudbu proměnil v působivou kariéru.
V současnosti je Hynek aktivním členem Státní opery Praha, kde ztvárnil role v několika významných operách, včetně „Bludného Holanďana“ a „Aidy“. Své umělecké působení rozšířil o sólová vystoupení v muzikálech a vytvořil autorské CD „Když se usmíváš“, kde sám skládal hudbu i texty.
Hynkova umělecká cesta byla oceněna mnoha prestižními cenami, včetně Ceny Beno Blachuta a ocenění za interpretaci písně 20. století. Jeho talent a odhodlání ho zdobí jako jednoho z předních mladých talentů české operní scény.
Na festivalu se vám představí ve dvou vstupech, kdy jedno bude folklorní – lidové a druhé laděné popově.
Sbor založený v roce 1987 působí při ZUŠ Mnichovo Hradiště a za 37 let své existence se představil nejen na scénách po celé České republice, ale i v Evropě – od Německa po Itálii.
Sborový festival Mnichovohradišťská jarní písnička a charitativní akce Zpíváme pro UNICEF jsou jen některé z mnoha aktivit, které Zvonky organizují. Sbor nabízí rozmanitý repertoár od klasické hudby přes lidovky až po moderní skladby, což odráží jejich hudební univerzálnost.
V čele sboru stojí manželé Alena a Ladislav Hejlovi a o klavírní doprovod se stará Tomáš Hejl.
Přesné časy jednotlivých vystoupení můžete najít v programu festivalu.
My už počítáme dny, než to všechno vypukne.
Tak doufáme, že se tam s vámi uvidíme.